८ बैशाख २०८१, शनिबार

के हाे समाजवाद ?

लेखक : छविराज सिंह

नेपालका कम्युनिष्ट पार्टीहरु समाजवादको गीत गाउँछन् । वास्तवमा मेरो बुझाइमा यो हो । समाजवाद एक वामपंन्थी देखि टाढा–वामपन्थी हो । आर्थिक दर्शन र आन्दोलनले आर्थिक प्रणालीहरूको दायरालाई समेट्छ जसमा उत्पादनका साधनहरू सामाजिक स्वामित्वको प्रभुत्व हुन्छ । विपरित निजी स्वामित्व एक शब्दको रूपमा, यसले आर्थिक,राजनीतिक र सामाजिक सिद्धान्तहरू र त्यस्ता प्रणालीहरूको कार्यान्वयनसँग सम्बन्धित आन्दोलनहरूलाई वर्णन गर्दछ । सामाजिक स्वामित्व राज्य÷सार्वजनिक, समुदाय, सामूहिक, सहकारी, वा कर्मचारी हुन सक्छ । कुनै एकल परिभाषाले धेरै प्रकारका समाजवादलाई समेट्दैन् ।

सामाजिक स्वामित्व एक साझा तत्व हो । समाजवादका विभिन्न प्रकारहरू बजारको भूमिका र स्रोत बाँडफाँडमा योजना, संगठनहरूमा व्यवस्थापनको संरचनामा र तल वा माथिको दृष्टिकोणमा आधारित हुन्छन्, केही समाजवादीहरूले पार्टी, राज्यको पक्षमा छन् । सरकार, विशेष गरी विद्यमान सरकार परिवर्तनको सही साधन हो कि होइन भन्नेमा समाजवादीहरू असहमत छन् ।

विश्वभर समाजवाद । शीर्ष–बायाँ ः जननायकको स्मारक, चीनले फेला पारेको रातो झण्डाको चित्र । शीर्ष–दायाँ ः अस्टिन, टेक्सास, संयुक्त राज्य अमेरिकामा डेमोक्रेटिक समाजवादीहरूद्वारा प्रदर्शन । तल–बायाँ ः पोर्चुगल समाजवादी युवा द्वारा एक प्रदर्शन । तल–दायाँ ः मेलबोर्न, भिक्टोरिया, अष्ट्रेलियामा भिक्टोरियन समाजवादी र समाजवादी वैकल्पिकका सदस्यहरूको नेतृत्वमा गर्भपतन अधिकारको लागि र्याली ।

समाजवादी व्यवस्थाहरू गैर–बजार र बजार रूपहरूमा विभाजित छन् । गैर–बजार समाजवादले कारक बजारहरू र पैसालाई एकीकृत आर्थिक योजना र इन्जिनियरिङ् वा प्राविधिक मापदण्डहरू समावेश गरी गणनामा आधारित बनाउँछ । जसले गर्दा पुँजीवादको भन्दा फरक आर्थिक कानुन र गतिशीलता अनुसार काम गर्ने फरक आर्थिक संयन्त्र उत्पादन हुन्छ ।

एक गैर–बजार समाजवादी प्रणालीले कथित अक्षमता, तर्कहीनता, अप्रत्याशितता र संकटहरूलाई हटाउन खोज्छ । समाजवादीहरूले परम्परागत रूपमा पुँजी सञ्चय र पुँजीवादमा नाफा प्रणालीसँग जोड्छन् । यसको विपरित, बजार समाजवादले मौद्रिक मूल्य, कारक बजार र केही अवस्थामा नाफाको उद्देश्य , सामाजिक स्वामित्वमा रहेका उद्यमहरूको सञ्चालन र तिनीहरूबीचको पुँजीगत वस्तुको बाँडफाँडको प्रयोगलाई कायम राख्छ ।

यी फर्महरूले उत्पन्न गरेको नाफा प्रत्येक फर्मको कार्यबलद्वारा प्रत्यक्ष रूपमा नियन्त्रण गरिनेछ वा सामाजिक लाभांशको रूपमा समाजमा जम्मा हुनेछ । अराजकतावाद र मुक्तिवादी समाजवादराज्यलाई समाजवाद स्थापना गर्ने माध्यमको रूपमा प्रयोग गर्ने, सबै भन्दा माथि विकेन्द्रीकरणको पक्षमा, चाहे गैर–बजार समाजवाद स्थापना गर्ने होस् वा बजार समाजवाद समाजवादी राजनीति अन्तर्राष्ट्रिय र राष्ट्रवादी दुवै भएको छ ।

राजनीतिक दलहरु मार्फत संगठित र पार्टी राजनीति को विरोध; कहिले ट्रेड युनियनहरूसँग ओभरल्यापिंग र कहिलेकाहीँ तिनीहरूको स्वतन्त्र र आलोचनात्मक, र दुवै औद्योगिक र विकासशील राष्ट्रहरूमा उपस्थित। सामाजिक लोकतन्त्रको उत्पत्ति समाजवादी आन्दोलनबाट भएको हो, सामाजिक न्याय प्रवर्द्धन गर्न आर्थिक र सामाजिक हस्तक्षेपहरूलाई समर्थन गर्दै ।

समाजवादलाई दीर्घकालीन लक्ष्यका रूपमा कायम राख्दै, युद्धपछिको अवधिदेखि यसले मुख्य रूपमा विकसित पुँजीवादी भित्र मिश्रित अर्थतन्त्रलाई अँगालेको छ । बजार अर्थतन्त्र र उदार लोकतान्त्रिक राजनीति जसले आयको पुनर्वितरण , नियमन र कल्याणकारी राज्य समावेश गर्न राज्यको हस्तक्षेपलाई विस्तार गर्छ । आर्थिक प्रजातन्त्रले कम्पनी, मुद्रा, लगानी र प्राकृतिक स्रोतहरूमा बढी प्रजातान्त्रिक नियन्त्रणसहित बजार समाजवादको एक प्रकारको समाजवाद हो ।

समाजवादी राजनीतिक आन्दोलनले १८औं शताब्दीको मध्यदेखि अन्तसम्मको क्रान्तिकारी आन्दोलनहरूमा र पुँजीवादसँग सम्बन्धित सामाजिक समस्याहरूको चिन्ताको कारण उत्पन्न भएको राजनीतिक दर्शनहरूको सेट समावेश गर्दछ । औं शताब्दीको उत्तरार्धमा, कार्ल मार्क्स र उनका सहयोगी फ्रेडरिक एङ्गेल्सको काम पछि , समाजवाद पुँजीवादको विरोध र उत्पादनका साधनहरूको सामाजिक स्वामित्वको केही रूपमा आधारित उत्तर–पूँजीवादी प्रणालीको वकालत गर्न आएको थियो ।

को प्रारम्भमा, साम्यवाद र सामाजिक लोकतन्त्र अन्तर्राष्ट्रिय समाजवादी आन्दोलन भित्र दुई प्रमुख राजनीतिक प्रवृत्तिहरू बनेको थियो, समाजवाद आफैंमा २० औं शताब्दीको सबैभन्दा प्रभावशाली धर्मनिरपेक्ष आन्दोलन बन्यो। समाजवादी पार्टीहरू र विचारहरू सबै महाद्वीपहरूमा शक्ति र प्रभावको भिन्न–भिन्न डिग्रीको साथ एक राजनीतिक शक्ति बनेर विश्वका धेरै देशहरूमा राष्ट्रिय सरकारहरूको नेतृत्व गरिरहेका छन् । आज, धेरै समाजवादीहरूले अन्य सामाजिक आन्दोलनहरू जस्तै महिलावाद , पर्यावरणवाद र प्रगतिवादका कारणहरू पनि अपनाएका छन् ।

विश्वको पहिलो नाममात्र समाजवादी राज्यको रूपमा सोभियत संघको उदयले सोभियत आर्थिक मोडेलसँग समाजवादको व्यापक सम्बन्धलाई निम्त्यायो , धेरै विद्वानहरूले व्यवहारमा यो मोडेलले राज्य पुँजीवादको रूपको रूपमा काम गरेको ठान्छन् । नेपाल का राजनीति दाल धेरै शिक्षाविद्हरू, राजनीतिक टिप्पणीकारहरू, र विद्वानहरूले अधिनायकवादी समाजवादी र लोकतान्त्रिक समाजवादी राज्यहरू बीचको भिन्नता राखेका छन् । खास मा यहि हो समाजवाद ।

लेखक सिंह , अखिल क्रान्तिकारी जाजरकोटका पुर्व सचिव हुन , हाल  नेकपा एमाले जिल्ला कमिटी जाजरकोटमा कार्यरत  छन ।